uyuz böceği

8 tane bacağa sahip ve boyları 2-3mm civarında yuvarlak yapılı uyuz böcekleri, insan derisi içerisine açtığı tüneller sayesinde yerleşmektedir. Tünel aça aça ilerleyen uyuz böcekleri, yumurtlama sistemi ile üremekte ve bu yumurtaları insan derisi içerisinde muhafaza etmektedir. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde çok ciddi boyutlarda problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Yaşam alanlarımızı istila eden ve insan sağlığına doğrudan zarar vermekte olan uyuz böceklerinin, kısa süreler içerisinde imha edilmesi gerekmektedir. Gerek açtığı zararlar, gerekse hızlı üreme yapıları nedeniyle kişisel yöntemlerle imha edilemeyecek olan uyuz böcekleri, profesyonel böcek ilaçlama firmalarının sağlamış olduğu tekniklerle ortadan kaldırılmalıdır. Tez İlaçlama olarak geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ve uzman ilaçlama kadromuzla uyuz böceği problemlerine karşı kısa sürede kontrol sağlamakta ve kesin çözüme ulaşmaktayız.

Uyuz Böceği Neden İlaçlanmalıdır?

Uyuz böcekleri, insan derisine nüfus ettikten sonra yavaş yavaş ilerlemekte ve bu ilerleme sırasında yumurtalarını bırakmaktadır. Bu işlem sonrasında insan derisinde şiddetli kaşıntı meydana gelmektedir. Bu kaşıntı durumuna uyuz hastalığı denilmektedir. Uyuz hastalığı, insan derisi üzerinde döküntülere, kızarıklığa ve kabarmalara neden olmaktadır. Genellikle uyuz böceklerinin yumurtlama işleminden 2 hafta sonra belirtilere rastlanılmaktadır. Bu belirtiler, gece saatlerinde artan kaşıntılar, kızarıklar ve kabarcıklardır. Erken müdahale edilmesi gereken bu hastalık, bulaşıcı olma özelliği ile aynı ortamda bulunan çok sayıda insanı da risk altına almaktadır. Ayrıca hayvanlar da bu hastalığın rahatlıkla bulaşabildiği canlılardır. Bu nedenle uyuz böceği ilaçlama işlemlerinin önemi oldukça büyüktür.

Tez İlaçlama olarak, uzman ilaçlama kadromuz ve Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir ilaçlarımız ile birlikte yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm uyuz böceği problemlerine kısa sürede müdahale etmekteyiz. Uyuz böceği ilaçlama işlemleri, daha derin aralıklara rahatlıkla nüfuz edebilmesi için sıvı ilaçlama yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlar, buharlama ya da püskürtme teknikleri ile uygulanarak, uyuz böceklerinin yerleşebilecekleri her türlü alan ilacın etkisi altında bırakılmaktadır. Kısa sürede kalıcı sonuçlara ulaştırmakta ola sıvı ilaçlama yöntemleri, insan sağlığını tehdit etmeyen, güvenilir ilaçlama yöntemlerinden biridir. Tez İlaçlama olarak, İstanbul başta olmak üzere Kocaeli ve İzmir’in tüm ilçe ve semtlerinde uyuz böceği ilaçlama faaliyetleri sürdürmekteyiz. Güvenilir ve ekonomik uyuz böceği ilaçlama hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Uyuz İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Uyuz insana ve hayvana nereden bulaşır?

Uyuz böcekleri mikroskopla görülebilen ve hububatlarda bulunan bir böcek türüdür. Parazit olarak yaşamaktadır. Genellikle hububatlar yoluyla insanlara ve hayvanlara bulaşmaktadır.

Uyuz nasıl hareket eder?

Genellikle insan ve hayvanların derileri altına nüfuz etmekte olan uyuz böcekleri, bu alanda tünel açarak deri içine doğru ilerlemektedir. Bu bölgede genellikle geceleri ve sıcak havalarda hareket etmekte olan uyuz böceklerinin zikzak şeklinde ilerledikleri görülür. Bu işlem sırasında ciddi boyutlarda kaşıntı hissi oluşturur.

Uyuz kimlerde görülür?

Genellikle insan ve hayvanlar üzerinde konaklamakta olan uyuz böcekleri, hayvancılık ile uğraşan insanlarda daha sık görülmektedir.

Uyuz vücuda girince ne gibi belirtiler gösterir?

Genellikle insan cildinin hassas bölgelerine yerleşmekte olan uyuz böcekleri, 15 gün gibi bir süre sonrasında belirtilerini göstermektedir.Ciddi boyutlarda kaşıntı hissi oluşturan uyuz böcekleri, hayvanlarda deri dökülmesi, pullanması ya da kıl ve tüy dökülmesine neden olabilmektedir. İnsan cildinde de kızarıklık ve kabarık alanlar oluşturan uyuz böceklerinin, ciddi boyutlarda problem oluşturmasına forsat vermeden ilaçlanarak imha edilmesi gerekmektedir.

Uyuzla mücadele nasıl olur?

Uyuz hastalığına yakalanan bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmaları ve gerekli tedavi işlemlerine uyum sağlamaları gerekmektedir. Uyuzun bulaşıcılığı göz önünde bulundurulmalı ve tedbirler mümkün olduğunca maksimum seviyede alınmalıdır. Yaşam alanlarımızı istila etmekte olan uyuz böcekleri ise profesyonel böcek ilaçlama firmalarının sağlayacağı işlemlerle kalıcı olarak imha edilmelidir.

Uyuzun biyololojisi nasıldır?

8 bacağı bulunan ve yuvarlak bir yapıya sahip olan uyuz böcekleri, 2-3 mm boylarındadır ve mikroskop ile görülebilmektedirler. Dişi uyuz böcekleri, erkek olanlarına göre daha iri yapılıdır ve genellikle uyuz hastalığını meydana getiren de dişi uyuz böcekleridir.

Uyuz böceği ne ile beslenir?

Genellikle insan ve hayvan derisine yerleşerek, tünel açarak deri içerisinde ilerlemektedir. Bu işlem sırasında da kan emerek beslenmektedirler.

Uyuz hastalığı ve uyuzun belirtileri?

Uyuz hastalığı, uyuz böceğinin insan ya da hayvan vücuduna yerleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Genellikle vücuda yerleştikten 15 gün sonra belirtiler görülmektedir. Aşırı kaşıntı hissi, deride kabarma ve kızarıklık belirtiler arasında yer almaktadır. Uyuz hastalığı yaşanılan bu duruma verilen addır. Bulaşıcı bir özelliğe sahiptir ve insanlar arasında rahatlıkla yayılabilmektedir. Bu nedenle çok fazla zaman kaybetmeden tıbbi yardım alınması gerekmektedir.